Gentiana nivalis; de sneeuwgentiaan wordt gevonden in open graslanden en heidegebieden. Het is een eenjarige attractive soort. De blauwbloemige vorm is algemeen maar af en toe kan je ook een witbloemige vorm tegenkomen.
Binnen de Gentiaan familie, is de sneeuwgentiaan de enige algemeen voorkomende Gentaiana soort. Bijna alle andere soorten behoren tot het geslacht Gentialnella. Het fundamenteel verschil waarop je de sneeuwgentiaan kan onderscheiden van de Gentianella soorten is dat het duidelijke aanhangsels aan de kroon heeft. Gentianella soorten kunnen wel behaarde kroonbuizen hebben maar nooit de aanhangsels aan de kroonbladeren als Gentiana nivalis. Over het algemeen is het ook zo dat Gentiana soorten een 5-tallige kroon hebben waar Gentianella's een 4-tallige kroon hebben - maar er zijn uitzonderingen op deze regel.
Lomatogonium rotatum (gedraaide gentiaan) heeft - net als Gentiana nivalis - ook een 5-delige kroonbuis maar het mist de aanhangsels.
Het is lid van de Gentiaanfmilie (Gentianaceae).
Zie
hier de botanische gegevens van de sneeuwgentiaan (Gentiana nivalis) opgesteld door Zeger de Jong (vertaling van Hörður Kristinssons "Flowering Plants and Ferns of Iceland")